Canik’te Gezilecek Yerler

Canik’te Gezilecek Yerler

Sanayi ve ticaret merkezi olan Canik ilçesi Samsun ilinin ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Samsun’un merkez ilçesi olan Canik’te gezilecek yerler şunlardır:

Bandırma Vapuru (Milli Mücadele Açık Hava Müzesi)

Canik'te gezilecek yerler Bandırma Gemisi

Canik’te gezilecek yerler Bandırma Gemisi

Canik ilçesinde Bandırma Plajında yer almaktadır. Bandırma Vapuru Ulu Önder Atatürk ve kurmaylarını Samsun iline getiren vapurun bir benzeri Bandırma Vapuru olarak Bandırma Plajında sergilenmektedir. 2008 yılında hizmet vermeye başlayan Bandırma Vapuru Milli Mücadele Açık Hava Müzesi inşaatı 3 yılda tamamlanmıştır. Bu müzede yer alan İzmir’in Kurtuluşunu anlatan ve ülkemizin en uzun kabartması olan 300 parçalık seramik kabartma duvarı müzenin en dikkat çeken eseridir.

Meşe Tesisleri

Canik'te gezilecek yerler Meşe Tesisleri

Canik’te gezilecek yerler Meşe Tesisleri

Canik ilçesinde bulunan Meşe Tesisleri yeşil ve ağaçlık tabiatı ile dikkat çekmektedir. Samsun’un en büyük dinlenme tesisi olan bu yer yeşil tabiatı ve deniz manzarası ile en çok tercih edilen yerlerdendir. Meşe Tesislerinde restoran, düğün salonu, kafe ve yürüyüş yolları yer almaktadır. Doğa ile birleşmiş bu yerde sevdikleriniz ile keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Toptepe Tümülüsleri

Canik'te gezilecek yerler Toptepe Tümülüsleri

Canik’te gezilecek yerler Toptepe Tümülüsleri

Canik ilçesine bağlı Toptepe Mahallesinde yer alan Toptepe Tümülüsleri biri büyük diğeri küçük iki tepeden oluşmaktadır. Arkeolojik sit alanı olarak kabul edilen bu tepelerde yapılan araştırmalar sonucunda çok sayıda tarihi kalıntı elde edilmiştir. Sancaktepe Projesi ile yeni çalışma başlatan Canik Belediyesi Toptepe Tümülüsü park ve eğlence merkezine dönüştürüyor.

Gölalan Şelalesi

Canik'te gezilecek yerler Gölalan Şelalesi

Canik’te gezilecek yerler Gölalan Şelalesi

Samsun merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta, Mert Irmağına bağlı Akçay üzerinde olduğu belirlenen şelalelerin keşfedilmesiyle Samsun’da yeni bir turizm alanı doğmuş oldu.

Şelalelerin sayısı, yapısı, çeşitleri ve şehir merkezine yakınlığı, dört mevsim gezilebilir olması nedeniyle turizm açısından Samsun için büyük bir avantaj elde edilmiş oldu.

Şelale görmek için başka illerin kapısını çalan Samsunlular yanı başlarında bulunan şelalelerin keşfiyle doğa turizmi alanında yeni fırsatlar da yakalamış olacak.

Şelalelere görebilmek için Canik ilçesinden yola çıkılıp, Yılanlı Dere boyunca giden eski Asarcık yolu üzerinden yaklaşık 10 km sonra Gölalan Köyü sapağından tabelalar takip edilerek ulaşım sağlanmaktadır.

Eskiler, yüksekten akan suyun çıkardığı sese bakarak bunlara ÇAĞLAYAN derdi. Bilim dilinde de ÇAVLAN olarak adlandırılan şelaleler yüksekliklerine göre değerlendirilirler.

Şelaleler görsel güzellikleriyle görülmeye değer yerlerdir. Bu nedenle şelaleler turizm sektöründe, yerli ve yabancı turistlerin hep görmek istedikleri yerler olmuştur.

Samsun Su Kayağı Merkezi (SUKAY)

Canik'te gezilecek yerler Su Kayağı Merkezi

Canik’te gezilecek yerler Su Kayağı Merkezi

Karadeniz’de ilk su kayak tesisi olan Samsun SUKAY, aynı zamanda Türkiye’de denize yapılan ilk kablolu su kayağı merkezidir.

Samsun Büyükşehir Belediyesine ait olan tesis; su kayağı eğitim parkuru, plajı, kamp yapmak isteyenler için ve konaklamak isteyenler için karavan parkı, dinlenme ve izleme platformları, kafeleri, kablosuz internet, voleybol sahası (plaj voleybolu) ile bir yaşam merkezi olma yolunda ilerliyor. Tesisi tam donanımlı bir su sporu merkezine dönüştürülmek için çalışmalar devam ediyor.

5 direkli 656 mt uzunluğunda kablo üzerine 7 adet taşıyıcı konularak tutunma ipi(handle) ile kayakçıları belirlenen hızla çeken (20 ile 60km/h arasında) sudan kabloya yüksekliği 11mt olan ve elektrikli bir motor ile çalışan bilgisayar, mekanik ve hava basınç mekanizma işlevleri ile birbirine entegre çalışan sistem mevcuttur.

Ana parkurda 4 adet atlama rampası bulunmaktadır (kicker,funbox,international kicker ,slider) ayrıca slalom sevenler için parkur uzunluğu idealdir.

Eğitim parkuru su kayağı boardlarının tamamı ile eğitim verilecek şekilde yapılmıştır.

Samsun Karavan Kamping

Canik'te gezilecek yerler Karavan Kamping

Canik’te gezilecek yerler Karavan Kamping

Samsun Büyükşehir Belediyesine ait olan Samsun Karavan Kamp Tesisleri 2009 yılında yapılmış ve halkın hizmetine sunulmuştur.

25 karavan kapasiteli tam donanımlı karavan kamp alanında çadır kurmak için uygun yerler mevcuttur, kamp alanının uluslararası Samsun – Ordu kara yolunun yakınında olması ulaşımı kolaylaştırmaktadır.

Tesis içinde ve yakınında spor yapmak için uygun alanlar mevcuttur, su kayağı eğitimi alma ve yapma imkanı, yüzme havuzu, aqua park, kafeterya gibi hizmetler vardır.

Şehir merkezine yakın, sahile sıfır, güvenli bir kamp tesisi olan Samsun Karavan Kamp birçok aktiviteyi bir arada sunabilen bir yaşam alanıdır.

Hizmet kalitesini her geçen gün arttırma hedefi ile hareket eden Samsun Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki tesis her yıl yabancı ve yerli kamp gruplarını misafir etmektedir.