Samsun’da Ne Yenir

Samsun mutfağında; en başta tirit ve keşkek gelmektedir. Yoğurtlu ve mısır çorbası, Karalahananın yanında; Kocakarı Gerdanı tatlısı ve Yazı pancarı meşhurdur. Köylerde yöreye has ekmekler yapılır. Samsun pidesinin ünü ise tüm dünyaya yayılmıştır.

Samsun’un kültüründeki çeşitlilik yemeklerine de yansımıştır. Fasulye, mısır, pancar, lahana gibi sebzelerin et, pirinç ve buğdayla pişirildiği sebze yemekleri, hamur işleri ve kaz, ördek, tavuk gibi kümes hayvanlarından yapılan yemekler ağırlıktadır. Düğünlerde genel olarak keşkek ve yahni yapılmaktadır.

Samsun’un en meşhur yemeği olan tirit şarkılara da konu olmuştur. Tirit kaz eti, bulgur pilavı ve evde açılıp yağlı tavuk suyuna bandırılmış yufka ile birlikte yendiği bir yöresel yemektir. Çakallı Menemeni ve Balkaymak Dondurmasını özellikle tatmanızı öneririz. İlginç yemeklerinden birisi de Pazar sabahları kahvaltıda yenilen pidesidir. Ünü dünyaya yayılmış Samsun Pidesidir.

Pirinçli, etli ve hamurlu yiyecekler yaygındır. Kaz, ördek, tavuk gibi kümes hayvanları geleneksel beslenmede önemli bir yer tutar. Madımak, Lorgon, Kırçan, Nünük, Kaldırayak gibi bitkilerden çorba ya da kavurma yapılır.

Yöreye ait yemekler arasında Tir (Kaz Yufkası), Mısır Çorbası, Yer Pancarı (Yazı Pancarı), Hamsili Ekmek, Karalahana Çorbası, Yoğurtlu Çorba, Keşkek, Mercimekli Bulgur Pilavı, Hamsili Pilav (İli Pilav) ve Kocakarı Gerdanı (Burma) sayılabilir.