Gölalan Şelalesi

Bu şelaleler orada hep vardı ve bu, o bölgenin insanları tarafından biliniyordu.

Ancak insanlar için suyun akıp gitme şekli önemli olmayıp, durması ve insanların da bundan yararlanabilmesi önemli olduğu için şelale yerine şelalelerin yüksekten akarak oluşturduğu kuytular ve burada oluşan göller insanlar için önemli ve gerekliydi bu nedenle de yerleşim yeri adı olarak da GÖLALAN tercih edilmiş.

Samsun merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta, Mert Irmağına bağlı Akçay üzerinde olduğu belirlenen şelalelerin keşfedilmesiyle Samsun’da yeni bir turizm alanı doğmuş oldu.

Şelalelerin sayısı, yapısı, çeşitleri ve şehir merkezine yakınlığı, dört mevsim gezilebilir olması nedeniyle turizm açısından Samsun için büyük bir avantaj elde edilmiş oldu.

Şelale görmek için başka illerin kapısını çalan Samsunlular yanı başlarında bulunan şelalelerin keşfiyle doğa turizmi alanında yeni fırsatlar da yakalamış olacak.

Eskiler, yüksekten akan suyun çıkardığı sese bakarak bunlara ÇAĞLAYAN derdi. Bilim dilinde de ÇAVLAN olarak adlandırılan şelaleler yüksekliklerine göre değerlendirilirler.

Şelale ya da çağlayan, bir nehrin yatağındaki büyük bir yükseklik farkı nedeniyle suyun yüksekten düştüğü yerdir.

Şelaleler görsel güzellikleriyle görülmeye değer yerlerdir. Bu nedenle şelaleler turizm sektöründe, yerli ve yabancı turistlerin hep görmek istedikleri yerler olmuştur.

Ulaşım: Şelalelere görebilmek için Canik ilçesinden yola çıkılıp, Yılanlı Dere boyunca giden eski Asarcık yolu üzerinden yaklaşık 10 km sonra Gölalan Köyü sapağından tabelalar takip edilerek ulaşım sağlanmaktadır.