Samsun Su Kayağı Merkezi

Karadeniz’de ilk su kayak tesisi olan Samsun SUKAY, aynı zamanda Türkiye’de denize yapılan ilk kablolu su kayağı merkezidir.

Samsun Büyükşehir Belediyesine ait olan tesis; su kayağı eğitim parkuru, plajı, kamp yapmak isteyenler için ve konaklamak isteyenler için karavan parkı, dinlenme ve izleme platformları, kafeleri, kablosuz internet, voleybol sahası (plaj voleybolu) ile bir yaşam merkezi olma yolunda ilerliyor. Tesisi tam donanımlı bir su sporu merkezine dönüştürülmek için çalışmalar devam ediyor.

5 direkli 656 m uzunluğunda kablo üzerine 7 adet taşıyıcı konularak tutunma ipi (handle) ile kayakçıları belirlenen hızla çeken (20 ile 60km/h arasında) sudan kabloya yüksekliği 11m olan ve elektrikli bir motor ile çalışan bilgisayar, mekanik ve hava basınç mekanizma işlevleri ile birbirine entegre çalışan sistem mevcuttur.

Ana parkurda 4 adet atlama rampası bulunmaktadır (kicker, funbox, international kicker, slider) ayrıca slalom sevenler için parkur uzunluğu idealdir.

Eğitim parkuru su kayağı boardlarının tamamı ile eğitim verilecek şekilde yapılmıştır.

Ulaşım: Samsun merkezden dolmuş (Hasköy-Orman İşletme, Tekkeköy, Kirazlık, Lovelet), Tramvay, Otobüs hatları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Not: Dolmuştan belediye evlerinde indikten sonra 500 m ileride (yürüme mesafesi 5 dk).